ABD'de milyonlar tarihi güneş tutulmasını ağzı açık izledi, muhteşem doğa olayını canlı yayınlayan NASA izlenme rekoru kırdı. Beyaz Saray balkonuna çıkan Başkan Trump'ın güneşe çıplak gözle baktığı dikkat çekti!

99 yıl sonra ABD'de ilk kez yaşanan tam güneş tutulması, kelimenin tam anlamıyla ülkeyi alt üst etti.

Milyonlarca insan tarihi gösteriyi büyük bir heyecanla izlerken, üç dakika boyunca hayat durdu.

Şehir merkezlerinde yaşayanlar yollara ve teraslara çıktı, parklarda ve meydanlarda toplandı. Bulutların gökyüzünü zaman zaman kapattığı New York'ta alkış sesleri yükseldi.

Sekiz yaşındaki Rocca del Vallei, "Güneş tutulmasını izlediğimde aklım uçtu. Görüntü sanki ay ısırılıyormuş gibiydi. Sonra baktım Dolunay gibi oldu" sözleriyle hislerini anlattı.

Şehir dışında ise dev organizasyonlar vardı. Teleskopları ve gözlükleriyle yüz binlerce kişi açık arazide ve dağlarda bir araya geldi. Kamp kurup piknik yapan kalabalıklar, büyük anın gelmesini sabırsızlıkla bekledi.

Oregon, Idaho, Wyoming, Nebraska, Missouri, Illinois, Tennessee ve Kuzey Carolina'da net olarak görülen tutulmayı NASA canlı yayınladı. Uzay ajansının internet sitesi, 4 milyon 400 bin izlenmeyle tüm zamanların rekorunu kırdı.

ABD Başkanı Donald Trump ise, Beyaz Saray balkonuna çıkarak tutulmayı izledi. Yanında eşi Melania ve oğlu Barron Trump bulunan ABD liderinin güneşe çıplak gözle de baktığı görüldü.

Türkiye'den izlenebilecek tam güneş tutulması 43 yıl sonra, 20 Nisan 2060'da gerçekleşecek.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları