Cildimiz, vücudumuzun en önemli parçalarından bir tanesidir. Eğer ona gerekli özeni ve ilgiyi gösterirsek, uzun yıllar bakımlı ve sağlıklı bir halde kalabilir. Cilt bakımı, yalnızca yüze değil; vücudun tamamına yapıldığında anlam kazanır. Çünkü aslında cildimizin tamamı bizim için aynı derecede öneme sahiptir. Bu nedenle cildimize her zaman bakmalı, doğru beslenmeli, ona karşı son derece titiz olmalıyız. Ve cilt bakımı konusunda şu önemli noktaları daima dikkate almalıyız...

1. Cilt koruması

Cilt koruması

Cilt bakımı konusunda herkesin mutlaka bilmesi gereken ilk şey, cildini nasıl koruyacağıdır. Cildimizin üzerinde doğal ter ve yağdan oluşan koruyucu bir tabaka bulunur. Bu tabakanın amacı, cildi dış etmenlerden korumaktır. Ancak günlük hayatın içinde maruz kalınan kirlilik ve hava koşulları, bu tabakanın cildi korumak konusunda yetersiz kalmasına neden olur. Bu nedenle, yaz ve kış olmak üzere, her mevsimde koruyucu güneş kremi ile cildi güneşin zararlı ışınlarından korumak gerekir. Ayrıca; yüzünüzü güneşe direkt olarak vermemek, zararlı alışkanlıklardan uzak durmak, kimyasallara karşı maske kullanmak, bol bol su içmek gibi şeyler de cildinizi korumanıza yardımcı olacaktır.

2. Cilt temizliği

Cilt temizliği

Rüzgâr, hava kirliliği, stres, klimalı ortamlar, deterjanlar... Tüm bunlar cildimize zarar veren ancak yaşamımızın tam ortasında bulunan şeylerdir. Bu nedenle makyaj yapmasanız dahi, gün içinde mutlaka cildinizi temizlemeniz gerekmektedir. Cildinizi temizlerken hırpalamamak içinse süt, jel veya sabun şeklinde üretilmiş kozmetik ürünlerden yararlanabilirsiniz. Elbette cilt tipiniz için en uygun seçimi yapmak şartıyla. Yüzünüzü günün yorgunluğundan ve kirinden temizledikten sonra; yine cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile nemlendirmeniz gerektiğini de unutmayın.

3. Cildi beslemek

Cildi beslemek

Cildimiz, tüm gün bizimle birlikte yorulur ve biz uyumak üzere yatağımıza yattığımızda, o da bizim gibi dinlenmeye çekilir. Ve gece boyunca hücre yenilenmesi ile kendisini onarmaya çalışır. Bu yüzden özellikle geceleri, temiz bir ciltle uyumak, cilt sağlığımız için son derece önemlidir. Böylesine önemli bir zaman diliminde cildimizi, cilt tipimize uygun gece kremleriyle besleyerek onun kendisini onarmasına biz de yardımcı olabiliriz. Böylece cildimizi sadece temizlemekle kalmayıp bir de beslemiş oluruz.

4. En büyük düşman: Stres

En büyük düşman: Stres

Stres tüm vücudun dengesini bozabileceği gibi, aynı zamanda cilt sağlığımızı da olumsuz yönde etkiler. Çünkü stres, vücudumuzun gıdalardan vitamin ve mineral alma gücünü azaltır; vücudumuzu mikroplara karşı daha savunmasız hale getirir. Bu nedenle cilt sağlığımız için, stresten uzak durmaya çalışmalı; cildimizi sadece dış etmenlerden değil stresten de korumalıyız.

5. Kaliteli ve doğru ürünler kullanmak

Kaliteli ve doğru ürünler kullanmak

Cildimiz, ihtiyacı olan mineral ve vitaminleri sadece tükettiğimiz gıdalardan almıyor. Cilt bakımı için kullandığımız kozmetik ürünlerden de alıyor. Elbette bu ürünler kaliteli ve cilt tipimize uygun ürünlerse... Aksi takdirde kullandığımız yanlış ürünler, cildimize zarar veriyor ve hatta cilt sağlığımızı dönülmez noktalara getirebiliyor. Bu nedenle cildimize süreceğimiz her ürünün güvenilirliğinden, cilt tipimize uygunluğundan emin olmalı; cildimize karşı her zaman titiz ve özenli davranmalıyız.

Kaynak: Hürriyet

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları