Nadir görülen deniz meleği cinsi canlılar, Rusya'nın kuzeyinde kayda alındı.

Rusya'nın kuzeyinde yer alan Novaya Zemlya bölgesinde çekilen videoda 2 adet deniz meleği yüzerken görülüyor.

MELEKLERE BENZİYORLAR

Kuzey Buz Denizi'nde görüntülenen canlı adını, melek figürüne benzeyen bedeninden alıyor. Rusyanın en kuzeyinde yer alan Novaya Zemlya bölgesinde çekilen videoda 2 deniz meleğinin okyanusun derinliklerinde eş olarak yüzdükleri görülüyor. Biyolog Alexander Semenov tarafından kaydedilen görüntülerde bir çift deniz meleği görülüyor. Aslında bu görüntü onların eşleşme ve çiftleşme danslarına ait.

OKYANUSUN MÜCEVHERİ

Oldukça nadir rastlanan bu muhteşem canlılar  Rusya'nın kuzeyinde buzlu sularda yaşıyor. Tamamen jel yapılarıyla deniz analarını andıran bu canlılar kanatlarıyla yüzüyor. Yumuşakçalar familyasına ait bu türk okyanusun mücevheri sayılıyor.

KABUKLARI EVRİMLE YOK OLMUŞ

Tamamen şeffaf olan deniz melekleri çok küçük oluyorlar. Bu sebeple onlara deniz "perileri" demek daha doğru aslında. En büyük türleri 5 cm olan deniz melekleri, deniz kelebekleri denilen küçük canlılarla beslenir. Ağızlarındaki dokunaçlarıyla avlarını tutmayı başarırlar.

Evrimle zaman içinde dış kabuklarını kaybeden bu tür, yeni doğduğunda hala yumuşak bir kabukla doğar. Ancak bu geçici saydam kabuk bir kaç günde yok olur.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları