Gastronomi sektörünün başarılı ismi ve aynı zamanda Weingarten Restaurant’ın işletmecisi İsmail Kuzu ile konuştuk. Thalwil’deki restoranında görüştüğümüz Kuzu, her girişimcide olması gereken özellikleri sıraladı

Herkesin farklı becerileri, özellikleri ve tarzı olduğunu söyleyen başarılı işletmeci İsmail Kuzu, bazı özelliklerin her girişimcide mutlaka bulunması gerektiğinin altını çizdi. İşte gastronomi sektörünün efsane ismi Kuzu’dan çarpıcı açıklamalar:

İlk adım özgüven 

Bana göre her şeyin başı ve girişimciliğin ön koşulu risk almayı bilmektir. Tabii bu da özgüvene bağlıdır. Özgüveniniz eksikse risk alamaz ve başarıya giden yolda basamakları çıkamazsınız. Kesinlikle başarıya ve başarılı olacağınıza inanmalısınız.

Yönetmeyi bilmelisiniz

İyi bir girişimcide bulunması gereken özelliklerden biriside yönetebilme becerisi. İyi bir başlangıç, işi hayata geçirmek ve geliştirmek için yönetmenin ne olduğunu bilmek lazım. Sonuçta sizi başarıya götürecek olan ekibinizdir ve ekibinizi yönetme işi de size düşüyor.

 Vizyon ve ileri görüşlülük

Girişimci, vizyon sahibi olmalı. Gidişatı, trendleri ve daha birçok şeyi ön görebilmelidir. Yani ileri görüşlü olmalı. Olacakları önceden kestirebilecek yeteneğe sahip olmalı ve gidişata yön verebilmeli. Gidişatı doğru okuyup, konumundan emin olmalı.

Zamanı iyi yönetmek

Mesele çok çalışmak değil, çalıştığınız süreyi doğru kullanmaktır. Zamanı doğru kullanmak, başarılı bir işletmecinin olmazsa olmazı olmalı diye düşünüyorum.

Motivasyon etkisi 

Her gün aynı heyecan ve şevkle çalışabilmek için motivasyonunuzun üst düzeyde olması gerekir. Başarılı girişimciler, her zaman kendi kendilerini motive ederler. Kimseden “hadi beni motive et“ gibi bir istekte bulunamazsınız.

Hesabınızı bilmelisiniz

Bir girişimciyseniz, mutlaka alış-verişle öyle ya da böyle muhattab olursunuz. Yeterli finansal bilgiye sahip değilseniz, işletmenizi de batırabilirsiniz. Kısacası hesabınızı kitabınızı iyi yapabilmelisiniz.

Esnek olmakta fayda var

Bazen işler planladığınız gibi gitmeyebilir. Beklentilerinizin tersi bir durum yaşanabilir. İşlerin kötü gittiği bir dönemde dahi her şeyden vazgeçmek yerine, esnek olup değişen şartlara ayak uydurmak zorundasınız. Kendinizi geliştirmeniz uzun vadede size çok şey kazandırır.

Hırs ve şans faktörü

Hırslı olmak güzeldir, tabii kantarın topuzunu kaçırmayacaksanız. Çünkü hırsın pozitif anlamda etkilerini inkar edemeyiz. Hırsın yanı sıra şans faktörünü de eklemek lazım. Bazen öyle bir şansınız açılır ki, “Ne oluyor ya!“ demeye başlarsınız. Tabii bu herkese nasip olmuyor. 

Weingarten Restaurant

Bahnhofstrasse 29

8800 Thalwil

T. 044 212 29 29

info@weingarten-thalwil.ch

www.weingarten-thalwil.ch

Öffnungszeiten:

Mo-Fr:      11:00-14:00 /17:00-23:30 Uhr

Sam-Son: 17:00-23:30 Uhr

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları