Hangi bitki çayı hangi hastalığa iyi gelir? Ihlamur, rezene, anason, nane ve adaçayının faydaları nelerdir?

ADA ÇAYI

ADA ÇAYI

Başta soğuk algınlığı için en çok kullanılan bitkilerden biridir. Ancak östrojen, yani kadınlık hormonu içermesi ve içeriğindeki diğer etken maddelerin yan etkileri nedeniyle 2 yaş altındaki çocuklara önerilmemektedir.

ANASON ÇAYI

ANASON ÇAYI

Anason çayının, gaz giderici, sindirimi kolaylaştırıcı ve sakinleştirici etkisi vardır. Emzirme döneminde bebeğe doğrudan verilmemeli, anne içmelidir.

IHLAMUR ÇAYI

IHLAMUR ÇAYI

Ihlamur çayı, genellikle soğuk algınlığı ve gribe karşı kullanılır. Öksürüğün yumuşamasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra kabızlığın önlenmesinde de etkilidir. Çocuklara 6. aydan sonra doktor önerisiyle günde 1 veya 2 kez yarım kahve fincanı kadar verilebilir.

NANE ÇAYI

NANE ÇAYI

Nane çayının pazm giderici etkisi bulunmaktadır. Bulantı ve kusma durumunda nane-limon çayı hem yetişkinler hem de çocuklar için kullanılmaktadır. 6 aydan büyük bebeklere verilebilinir.

PAPATYA ÇAYI

PAPATYA ÇAYI

Papatya çayı, mide kramplarına ve uykusuzluğa iyi gelen bir bitkidir. Rahatlatıcı etkisi vardır. Çocuklara 6. aydan sonra doktor önerisiyle günde 1-2 kere yarım fincan verilebilir. Ancak bazı papatya türlerinin zehirli olduğunu unutulmamalı ve açıkta satılan papatya çayları tercih edilmemelidir.

REZENE ÇAYI

REZENE ÇAYI

Rezene çayı, sindirimi kolaylaştırıcı, gaz giderici ve süt artırıcı etkileri nedeniyle anneler tarafından en sık kullanılan bitkilerdendir. 6. aydan önce ve özellikle yenidoğan döneminde bebeğe vermek yerine annenin tüketmesi daha doğrudur.

YEŞİL ÇAY

YEŞİL ÇAY

Yeşil çay, E vitamini açısından çok zengin bir bitkidir. Bunun yanında aktif madde olarak keteşinler ve polifenoller içerir. Krom, manganez, selenyum ve çinko açısından da zengin olan yeşil çay aynı şekilde bir C vitamini kaynağıdır. Çok güçlü bir antioksidan olan yeşil çay, içerdiği besin ve bileşenlerle sağlığımıza inanılmaz derecede katkıda bulunur.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları