Sık sık kullanılan bu kavramların aslında bir insan isminden geldiğini öğrendiğinizde en az bizim kadar şaşıracaksınız.

1. BOYKOT

BOYKOT

Boykot kelimesi kiracılarının, kiraları düşürme talebini reddedince çevresi tarafından dışlanan İngiliz emlakçı Charles Boycott'tan gelir.

2. DESİBEL

DESİBEL

Desibel kelimesinin isim babası telefonun mucidi Alexander Graham Bell'dir.

3. ŞOVENİZM

ŞOVENİZM

Düşmanlık ve kışkırtıcılık ile harmanlanmış aşırı ulusçuluk anlamına gelen şovenizm kelimesi koyu bir vatansever olan, Napolyon'un ordusunda askerlik yapmış Nicolas Chauvin'den gelir.

4. KAZANOVA

KAZANOVA

Bu sanırım en basitlerinden. Çok çapkın, kadın düşkünü kimseler için kullandığımız bu kelimenin kökeni ünlü İtalyan maceracı Giacomo Casanova'dır.

5. SAKSAFON

SAKSAFON

Bir müzik enstrümanı olan saksofonun isim babası, mucidi olan Belçikalı müzik aletleri tasarımcısı Adolphe Sax'tır.

6. FUŞYA

FUŞYA

Fransız botanikçi Charles Plumier, yeni bir tür çiçek bulduğunda ona o zaman kadar gelmiş geçmiş en kapsamlı botanik kitabını yazmış olan Alman fizikçi, botanik bilimcisi ve yazar olan Leonhard Fuchs'un ismini vermeyi uygun buldu.

7. SADİZM

SADİZM

Bu nasıl bir insan adı olur demeyin. Acıdan cinsel zevk alma anlamındaki bu kelime Fransız aristokrat, politikacı, filozof ve yazar olan Marquis de Sade'dan gelmektedir. Kendisinin akıllara zarar cinsel düşkünlükleri vardır.

8. NİKOTİN

NİKOTİN

Yahu bu sigarada bulunan zehir değil mi? diyeceksiniz, kimyasal bir şey değil mi diyeceksiniz, evet öyle ama isim babası Tütünü ve tohumlarını 1560 yılında ilk defa Fransa'ya yollayan Fransa'nın Portekiz büyükelçisi Jean Nicot de Villemain'dir.

9. ŞARAPNEL

ŞARAPNEL

Bu kelimenin kökeni birçok anti personel silahın mucidi İngiliz tümgeneral Henry Shrapnel'dir.

10. LİNÇ

LİNÇ

Kelime ilk olarak Amerikan Devrimi sırasında Virginia'da linç gerçekleştiren Charles Lynch ve William Lynch biraderler tarafından kullanılmış ve literatüre girmiştir.

11. MAZOŞİZM

MAZOŞİZM

Tıpkı sadizmde olduğu gibi bu kelime de bir kişinin adından türemiştir. Romantik yazıları ve cinsel sapkınlıklarıyla meşhur Avusturyalı gazeteci ve yazar Leopold Ritter von Sacher-Masoch bu kelimenin isim babasıdır. Bu kelimeyi literatüre sokan ise Avusturyalı psikiyatr von Krafft-Ebing'tir.

12. SİLÜET

SİLÜET

Hadi canım demeyin, bu kelimenin kökeni de bir insan, Fransız ekonomist Étienne de Silhouette. İzlediği sinsi, gizli kapaklı ekonomik yollar nedeniyle silüet kelimesinin isim babası olmuş.

13. GALVANİZM

GALVANİZM

İtalyan doktor, fizikçi ve filozof Luigi Galvani'den gelen bir kelimedir. Ölü kurbağalar üzerinde yaptığı biyoelektirik deneylerinden dolayı Galvanizm kelimesine isim babası olmuştur.

14. BEGONYA

BEGONYA

Yine Fransız botanikçi Charles Plumier, tıpkı fuşyada olduğu gibi, hayranlığını konuşturmuş ve bulduğu yeni bir çiçeğe Fransa'nın Haiti valisi Michel Bégon'un adını vermiştir.

15. MAZOLE

MAZOLE

Kral Mausolos adına karısı ve kız kardeşi Artemisia tarafından Halikarnassos'da (Bodrum)yaptırılmış, Dünyanın yedi harikasından biri sayılan oldukça büyük boyutlardaki mezar. Bu öneminden dolayı kendinden sonra gelen, aynı stildeki tüm yapılara mozole denmiştir ve kral Mausolos'tan gelir.

16. SANDVİÇ

SANDVİÇ

Evet, bu kelimenin kökeni de kendisini bulan İngiliz devlet adamı 4. Earl Sandwich, John Montagu'dan gelmektedir.

17. KALAŞNİKOV

KALAŞNİKOV

Mihail Timofeyeviç Kalaşnikov, Sovyet general ve silah tasarımcısı. Kalaşnikov silahlarının tasarımcısı.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları