Türk asıllı girişimci İbrahim Özdemir, ayranı ekşi bulan Avustralyalılar'ın talepleri üzerine çikolatalı-muzlu, karpuzlu ve çikolata-kahveli tatlı ayran üretti.

Türk kökenli Avustralyalı iş adamı İbrahim Özdemir, Sydney Fuar ve Kongre Merkezi’nde açtığı stantta ekşi ayranı içemeyenler için meyvelerden hazırlamış olduğu tatlı ayranı ikram etti.

11-14 Eylül'de düzenlenen fuarda beğeni toplayan Türk girişimcinin ayranı kısa zamanda üretilmeye ve raflarda yerini almaya başladı.

AYRANI TATLANDIRDI

Melbourne'da süt ve süt ürünleri üretimi yapan iş adamı Özdemir, yaptığı değerlendirmede, tatlı ayran fikrinin, ekşi ayran içemeyen Avustralyalılar'dan dolayı bulduğunu ve çeşitli olarak üretmeye başladığını dile getirdi.

ÇİKOLATA-KAHVELİ TERCİH EDİLİYOR

Aromalı içecekleri tercih eden Avustralyalılar'ın damak tadına uygun olarak, karpuzlu, çikolatalı-muzlu ve çikolata-kahveli olarak üretilen tatlı ayranların büyük ilgiyle karşılandığını belirten Özdemir, "Avustralyalılar ayranı seviyor ama her zaman 'keşke aromalı olsa' dediler. Oradan yola çıktık ve aromalı ayran çeşitlerini çıkarttık, karpuzlu, çikolatalı-muzlu ve moka dedikleri çikolata-kahveli burada çok ilgi görüyor." dedi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları