Winterthur Alevi Kültür Merkezi’nde (WAKM) “Yılmaz Güney Sinema ve Kültür Festivali” gerçekleştirildi. Festival çerçevesinde düzenlenen “Yılmaz Güney’in Yolu” isimli panelde konuşan Fatoş Güney, “Yılmaz Güney hâlâ Türkiye’de cezaevinde, bir türlü çıkamadı!” dedi.

Winterthur Alevi Kültür Merkezi’nde (WAKM) üç gün süren “Yılmaz Güney Sinema ve Kültür Festivali” gerçekleştirildi. Festivalin son günü düzenlenen “Yılmaz Güney’in Yolu” isimli panelde konuşan Fatoş Güney, “Yılmaz Güney hâlâ Türkiye’de cezaevinde, çıkamadı bir türlü! Filmlerinde Türk ve Kürt halklarının sorunlarını anlattığı için, ne devlet kanallarında ne de diğer özel televizyon kanallarında filmleri gösteriliyor.” dedi.

“Ulusaldan evrensele ulaştı”

Güney’in filmlerinde verdiği mesajların veya anlatmaya çalıştıklarının güncelliğini bugün de koruduğunu anlatan Fatoş Güney, “Yılmaz verdiği mesajlarla ulusaldan evrensele ulaştı. Anlattıkları bugün bile yaşanıyor. Bu yüzden filmleri güncelliğini koruyor.” şeklinde konuştu.

“Belki kızacaksınız, ama Erdoğan’a soracağım”

Yılmaz Güney’in filmlerinin bütün televizyon kanallarında gösterilmesinin gerektiğini vurgulayan Fatoş Güney, “Ben bunun için mücadelemi sürdüreceğim. Belki bana kızacaksınız ama Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a “Neden Yılmaz’ın filmleri televizyon kanallarında gösterilmiyor?” diye soracağım. Yılmaz’ın filmlerinin televizyon kanallarında gösterilmesini derin devlet engelliyor diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

“Devlet göz yumdu”

Yılmaz Güney’in 1981 yılında yurt dışına kaçmasına dair çarpıcı açıklamalarda bulunan Fatoş Güney, “Yılmaz cezaevindeyken hastalığı bayağı ilerlemişti ve devlet çok geçmeden öleceğini biliyordu. Cezaevinde ölmesin diye yurt dışına çıkışına bile bile göz yumdular.” iddiasında bulundu.

HABERİN DİĞER FOTOLARI İÇİN TIKLAYINIZ!

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları