Koronavirüse inat, başarılı bir girişimcilik örneği gösteren Cafer Demir, Alican Söylemez ve Salman Kemaltürk, farklı konseptleri birleştirerek İsviçre’de bir ilki gerçekleştirdiler
Cafer Demir, Salman Kemaltürk, Alican Söylemez

Yörem Türkü Evi & Ocakbaşı ve Budoburger’i birleştirerek müşterilerine tek çatı altında hizmet sunmaya başlayan ortaklar, “Her birimiz kendi alanında tecrübeli ve uzman kişileriz. Güç birliği oluşturup İsviçre’de bir ilki gerçekleştirdik. Hamburger ve ocakbaşı hizmetimiz başladı, fakat türkü evi için Koronavirüs yasaklarının bitmesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandılar.

Türkü evi, ocakbaşı ve hamburger konseptlerini birleştirerek müthiş bir girişimcilik örneği sergileyen ortaklar; Cafer Demir, Alican Söylemez ve Salman Kemaltürk şu açıklamalarda bulundular:

Söylemez: Her şey türkü tadında olacak

“Yirmi yıldan beri İsviçre’de Yörem Türkü Evi adıyla hizmet sunuyoruz. Bundan sonra da İsviçre’deki ilk türkü evi olan Yörem’de türkülerimizi söylemeye ve çok özel sanatçılarla karşınızda olmaya devam edeceğiz. Bu çatı altında her bir ortak, uzman olduğu alana bakacak. Ben de türkü evinden sorumlu olacağım. Koronavirüs nedeniyle maalesef türkü evinde şu anda hizmet sunamıyoruz, ama ocakbaşı ve hamburger bölümümüz faaliyette. Türkü dinlemek için ise biraz daha bekleyeceğiz. Yasaklar kalkar kalkmaz, her cuma ve cumartesi gecesi tekrar huzurlarınızda olacağız. Gidişata göre perşembe ve pazar gecesini de dahil edebiliriz. Türküseverlerin gönül rahatlığıyla türkülerini dinleyip yemeklerini yiyebilecekleri çok renkli ve farklı programlara imza atacağız. Her şeyin türkü tadında olmasını diliyoruz.

Demir: Eti köz ve türkü ile buluşturuyoruz

Bern, Basel, Luzern ve Zürih yollarının kesişme noktasında bulunuyoruz. Aynı zamanda bölgenin en büyük alışveriş merkezi olan Gäupark Shopping Centre’ın tam karşısında yer alıyoruz.

Üç farklı konsepti birleştirerek yine bir ilke imza attık. “Yine” diyorum çünkü İsviçre’de ocakbaşı müsaadesini ilk biz almıştık. Geleneksel lezzetlerin İsviçre’de sunulmasına ön ayak olduk. Bu anlamda kendimizi kültür elçisi olarak tanımlıyoruz. Sahip olduğumuz bu unvanı yeni yerimizde de sürdürmeye devam edeceğiz. Ben de burada ocakbaşından sorumlu olacağım. Müşterilerimiz, A’dan Z’ye, ocakbaşına dair tüm lezzetleri burada bulabilecekler. Eti köz ve türkü ile buluşturup unutulmaz lezzetler sunuyoruz. Ayrıca Antepli olmam ve Antep mutfağını iyi biliyor olmamın avantajlarını saymaya ise gerek yok zaten. (Gülüyor)

Bir de pazar günleri açık büfe kahvaltımız olacak. Dileyen misafirlerimiz keyifli bir pazar kahvaltısı için bizimle iletişime geçebilirler. Programa göre ayarlanabilir 100-150 kişilik oturma yerimiz var. İsteyen misafirlerimiz özel günlerini de burada kutlayabilirler.

Kemaltürk: İlgi patlaması oldu

Ben de burada Budoburger’in sorumlusuyum. 23 yıldır bu işin içindeyim. Koronavirüs sürecinde ocakbaşı ve türkü evi kapalıydı. Ne yapabiliriz diye düşünürken aklımıza hamburger işi geldi ve böylece başladık. Paket servisi ve take away olarak hizmet vermeye başladık ve kısa süre zarfında da müthiş bir ilgi oldu. Ayrıca mesafe kurallarına uygun bir şekilde mekanımızda oturup taze olarak yaptığımız hamburgerlerimizi yiyenlerin sayısında da ciddi bir artış olmaya başladı. Kısa bir süre önce İsviçre TV’lerine de haber olduk. Koronavirüs krizinde böyle bir işe girmemiz birçok kişiyi şaşırttı açıkçası. Sekiz çeşit hamburger ile başladık ve her geçen gün menüye yenilerini dahil ediyoruz. Tüm hamburgerleri günlük yapıyoruz. Tabii trend ve ihtiyaçları da göz önünde bulunduruyoruz. Sonuç olarak güzel bir ekip kurduk ve işimizi de aşkla yapıyoruz. Son olarak; Bu da gelir, bu da geçer ama Budoburger geçmez. (Gülüyor)”

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları