Türk İsviçre Down Sendrom Derneği’nin ‘Şefkat Evi Projesi’ kapsamında düzenlediği yardım gecesinde konuşan Orhan Karaduman, İsviçre Türk Toplumu’nu (İTT) ve başkanı Levent Karaağaç’ı çok ağır sözlerle eleştirdi.

Türk İsviçre Down Sendrom Derneği, Hotel Zentrum Töss’te ‘Şefkat Evi Projesi’ kapsamında bir destek gecesi organize etti. Down sendromlu çocuklara ve ailelerine destek amacı ile düzenlenen gecede bir konuşma yapan derneğin kurucu başkanı Orhan Karaduman, İsviçre Türk Toplumu’nu (İTT) ve başkanı Levent Karaağaç’ı resmen topa tuttu. Ne İTT başkanı Karaağaç’ın ne de yönetim kurulu üyelerinden birinin davetlerine icabet ettiğini söyleyen Karaduman, “Hepimiz biliyoruz ki; İTT’nin asli görevi İsviçre’deki Türk toplumunun birlik ve beraberliğini sağlamak. Zaten her platformda da bunu dile getiriyorlar. Ama gördük ki gerçek hiç de öyle değilmiş. Ayrımcılığın kralını yapıyorlar. Madem yardım gecesine gelmiyorsunuz, bari bildirin. Davete icabet edecekler diye bir de plaket hazırlamıştık.” diye konuştu. Bir yardım gecesinde bunları konuşmak istemediği belirten Karaduman, “Çok ama çok ayıp ettiler. Biz isterdik ki, en azından bu yardım gecesinde birlik ve dayanışma içinde olalım. Maalesef hayaller başka, gerçekler başka.” dedi. 4 bin Frank bağış toplanan gecede başkanlığı Leyla Kaymaz’a devreden Karaduman, görevine artık kurucu başkan olarak devam edecek. 

İTT'ye çok sert sözlerle yüklenen Türk İsviçre Down Sendrom Derneği kurucu başkanı Orhan Karaduman.

Leyla Kaymaz: Hedefimiz büyük

Gecede konuşan yeni başkan Leyla Kaymaz, hedeflerinin büyük olduğunu belirterek, “Amacımız en kısa zamanda Zürih’te down sendromlu çocuklara ve ailelerine yönelik bir ‘Şefkat Evi’ni hizmete sokmak. Bu gece de bunun ilk temellerini attık. Bu gecede burada olan olmayan ve gelemeyip desteğini esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Leyla Kaymaz, derneğin yeni başkanı oldu.

Sevinç Arda: Çok duygulandım

Yardım gecesinde Grup Hijazz ile birlikte sahne alan gecenin onur konuğu ve aynı zamanda derneğin onur üyesi TSM sanatçısı Sevinç Arda, düzenlenen programdan çok etkilendiği söyleyerek şunları kaydetti: “Bu gece çok duygulandım. Hepiniz benim gözümde birer kanatlı meleksiniz. Down sendromlulara destek olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Onların tek istediği birazcık sevgi ve destek. Lütfen biraz daha empati diyorum. Hepinize yardımlarınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum.” 

Sevilen sanatçı Sevinç Arda, gecede Grup Hijazz ile birlikte sahne aldı.

Yardım gecesine katılanlar, Sevinç Arda'ya eşlik ederek geceye renk kattılar.

HABERİN DİĞER FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ!

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları